ENG

KINOSKOLA IESAKA

500 visu laiku filmu filmas ir kritiķu tandēma Ditas Rietumas un Normunda Naumaņa veidotās grāmatas 365 Dienas filmas papildināts izdevums. Abi autori jau sen bija iecerējuši atgriezties pie savas subjektīvās kino enciklopēdijas un izveidot papildinātu tās variantu. Pēc Normunda Naumaņa aiziešanas 2014.gada gada 12. septembrī šo ieceri ir realizējusi viņa kolēģe. Grāmata lasītājiem var būt par orientieri neizsmeļamajā kino piedāvājumā un aprakstīto filmu noskatīšanās ļaus samērā sistemātiski apgūt senākas un nesenākas kinovēstures esenci. >>>

Kinoskolā

08.09.2013
No 20.-22. septembrim notiks Autorkino festivāls
Piedāvā Kinoskola: Dita Rietuma, Daira Āboliņa, Viktors Freibergs

Rīgas Autorkino festivāls.
Ievadsesija Aki Kaurismeki.
Cilvēks ar pagātni 20.­–22. septembris
Kinoteātrī Splendid Palace


Aki Kaurismeki
(1957)
ir viens no tiem Eiropas režisoriem, kura filmas ir izpelnījušās gan starptautisku atzinību, gan “kulta filmu” statusu, kā arī perfekti atbilst savulaik Francijas kinoteorētiķu radītajam autorkino jēdzienam. Tās ir filmas, kuras saista režisora rokraksts – intonācija, stils, aktieri, tēmas –, galu galā arī skatījums uz pasauli. Autorkino pārstāvji būtībā visu mūžu veido “vienu filmu” – neskatoties uz to, ka mainās gan filmu nosaukumi, gan sižeti. Aki Kaurismeki mūža filma nav sajaucama ne ar vienu citu – viņa rezignētās traģikomēdijas apdzīvo šķietami necili, nošņurkuši dzīves pabērni, nevis seksīgi, baltzobaini Holivudas skaistuļi. Filmu darbība notiek mūsdienu Somijā, lielākoties Helsinkos, pamatā bāros, taču tie ir Kaurismeki Helsinki – laiks tajos šķietami ir iesprūdis mūžīgajos XX gadsimta 60. gados – vismaz vides dizainā. (Tomēr vismaz puse no programmas filmām ir starptautiski projekti – Bohēmas dzīve un Havra ir filmētas Francijā, Ļeņingradas kovboji dodas uz Ameriku – ASV.) Kaurismeki varoņi maz runā un daudz smēķē, taču viņi mēdz arī nolīgt pasūtījuma slepkavas, iecerēt pamatīgas atriebes un spēlēt dullu rokenrolu. Kaurismeki ir ne tikai starptautiski slavenākais Somijas kinorežisors, bet arī viena no mūsdienu Eiropas autorkino ikonām un, ja gribat, arī viens no visu laiku hipsterīgākajiem režisoriem.Aki Kaurismeki


Pirms visām filmām – ievadlekcija, ko lasa D.Rietuma, D. Āboliņa, V.Freibergs.
Biļetes cena - uz vienu filmu Ls 2,50
Uz visu filmu ciklu (6 filmām) – Ls 7
21. sept., sestdien, plkst. 19:00 Mazā zāle somu kinozinātnieka Jarmo Valkolas lekcija.Havra
Le Havre (2011). 120 min
Režisors Aki Kaurismeki. Lomās Andrē Vilmss, Evelīna Didī, Kati Outinena, Blondins Migels, suns LaikaMarsels Markss, kādreizējais bohēmietis un literāts, dzīvo ostas pilsētā Havrā kopā ar savu mīļoto sievu Arletī, apmeklē savu iecienīto bāru un iztikai nopelna ar kurpju spodrinātāja amatu. Marsela ierastā dzīve mainās brīdī, kad Arletī smagi saslimst, bet viņš sastopas ar mazu puiku – nelegālo bēgli no Āfrikas, kuru vajā uzcītīgs policijas inspektors. Šajā rezignētajā “dramēdijā” (drāma – komēdija) Kaurismeki ir sapulcinājis savus iecienītos aktierus – arī lielāko daļu no filmas Bohēmas dzīve aktieransambļa. Filma saņēmusi daudzas starptautiskas balvas, arī Starptautiskā Kannu festivāla apbalvojumus, un tikusi nominēta vairākām Eiropas Kinoakadēmijas balvām.

20. sept., piektdien, plkst. 18:00 Lielā zāle. ATKLĀŠANA

Meitene no sērkociņu fabrikas
The Match Factory Girl Tulitikkutehtaan tyttö (1990). 68 min
Režisors Aki Kaurismeki. Galvenajā lomā Kati OutinenaĪrisa ir jauna fabrikas strādniece Somijā, kura dzīvo kopā ar māti alkoholiķi un viņas vīrieti. Parasti vīrieši Īrisu ignorē, taču kādā vienas nakts romānā viņa ieņem bērnu, tādējādi saniknodama savu ģimeni. Īrisa aiziet no mājām un sāk īstenot nežēlīgu atriebības plānu, lai sodītu visus, kas viņu ir sāpinājuši. Viena no agrīnajām A. Kaurismeki filmām – melnā komēdija, kurā spilgti iezīmējas režisora rokraksts un arī sadarbība ar daudzu turpmāko A. Kaurismeki filmu zvaigzni – aktrisi Kati Outinenu.

20. sept., piektdien, plkst. 20:30 Mazā zāle

Es nolīgu pasūtījuma slepkavu
I Hired a Contract Killer (1990). 79 min
Režisors Aki Kaurismeki. Lomās Žans Pjērs Leo, Margi Klārka, Kenets KolijsAnrī Bulanžē ir francūzis, kurš dzīvo Londonā. Pēc iemīļotā darba zaudēšanas Anrī krīt depresijā un nolemj izdarīt pašnāvību. Vairākkārtējie mēģinājumi ir neveiksmīgi, tāpēc Anrī nolīgst pasūtījuma slepkavu, kura uzdevums ir nogalināt viņu pašu – Anrī. Savas dzīves drūmākajā mirklī viņš satiek jaunu sievieti, tomēr pasūtījuma slepkavība nav atceļama. Filma ir filmēta Parīzē – galvenajā lomā ir Francijas “jaunā viļņa” zvaigzne – aktieris Žans Pjērs Leo (400 sitienu u.c.).

21. sept., sestdien, plkst. 16:30 Mazā zāle
Ļeņingradas kovboji dodas uz Ameriku
Leningrad Cowboys Go America (1989). 78 min
Režisors Aki Kaurismeki. Lomās Mati Pellonpē, Kari Vēnenens, Džims

Džarmušs

 


Filma, kuras žanrs dēvējams par road movie (ceļa filma), stāsta par kādu rokgrupu, kas dodas uz Ameriku un iekaro tur atzinību. Filmas vajadzībām radītās “krievu rokgrupas” Leningrad Cowboys iezīmes ir stilīgas frizūras un kurpes. Sibīrijā grupu ignorē, tāpēc tā dodas ceļā uz visu iespēju zemi Ameriku, kur aģents iesaka nomainīt muzicēšanas stilu un spēlēt rokenrolu. Jāpiemin, ka viens no grupas locekļiem ceļā uz ASV ir sasalis un viņa saldētais ķermenis arī piedalās grupas ekstravagantajā, trakulīgajā ceļojumā. Ļeņingradas kovboji pēc šīs ekscentriskās komēdijas panākumiem kļuva par sava veida somu popkultūras fenomenu – starptautiski populāru rokgrupu.

21. sept., sestdien, plkst. 19:00 Mazā zāle 
Pirms filmas – somu kinozinātnieka Jarmo Valkolas lekcija.
Bohēmas dzīve
La vie de bohème (1992). 100 min
Režisors Aki Kaurismeki. Lomās Evelīna Didī, Mati Pellonpē, Andrē Vilmss


 


Filma tapusi pēc Anrī Miržē literārā darba motīviem, kas ir arī Džakomo Pučīni operas Bohēma pamatā. 

Marsels ir Parīzes dzejnieks un literāts, kurš nespēj samaksāt īri. Klīstot pa Parīzes ielām, viņš satiek gleznotāju Rodolfo no Albānijas, – abus saista gan māksla, gan izdzīvošanas problēmas. Par viņu draugu kļūst arī īru komponists, kurš ievācies Marsela bijušajā istabiņā. Trijotne dala savus knapos ienākumus, atbalstot cits citu, un tad Rodolfo satiek savu liktenīgo mīlestību Mimī. Šī rezignētā traģikomēdija ir saņēmusi daudzas starptautiskas balvas, bijusi nominēta arī Eiropas Kinoakadēmijas balvai. 2011. gada filma Havra ir netiešs Bohēmas dzīves turpinājums – tajā filmējušies tie paši aktieri, kas piedalījušies Bohēmas dzīvē.

22. sept., svētdien, plkst. 16:30 Mazā zāle
Cilvēks bez pagātnes
The Man Without a Past
Mies vailla menneisyyttä (2002). 97 min
Režisors Aki Kaurismeki. Lomās Marku Peltola, Kati OutinenaKāds vīrs M ierodas Helsinkos, kur kļūst par uzbrukuma upuri. Atmostoties slimnīcā, viņš ir zaudējis atmiņu un nespēj atcerēties ne savu vārdu, ne pagātni. M, kurš ir kļuvis par autsaideru – bez saknēm un sociālajām saitēm –, ir spiests sākt savu dzīvi no jauna Helsinku bezpajumtnieka statusā. Viena no izcilākajām A. Kaurismeki filmām, kas apbalvota Starptautiskajā Kannu kinofestivālā un tikusi nominēta Oskaram.

22. sept., svētdien, plkst. 19:00 Mazā zālePateicamies par atbalstu: Somijas vēstniecība, Valsts kultūrkapitāla fonds, Rīgas nami, Splendid Palace, HRX, Diena, KDi


Komentāri
Kinoskola 15.09.2013. 23:06
Vajadzētu būt Biļešu servisā. Noteikti ir Splendid Palace kasēs.
Ieva 10.09.2013. 15:05
Labdien! Kad un kur sāks tirgot biļetes uz visu filmu ciklu (6 filmām) – Ls 7? Pagaidām biļesu servisa mājaslapā iegādājamas biļetes uz katru filmu atsevišķi!

Komentēt

Vārds *
Komentārs *
drošības kods *
secureimage