ENG

KINOSKOLA IESAKA

500 visu laiku filmu filmas ir kritiķu tandēma Ditas Rietumas un Normunda Naumaņa veidotās grāmatas 365 Dienas filmas papildināts izdevums. Abi autori jau sen bija iecerējuši atgriezties pie savas subjektīvās kino enciklopēdijas un izveidot papildinātu tās variantu. Pēc Normunda Naumaņa aiziešanas 2014.gada gada 12. septembrī šo ieceri ir realizējusi viņa kolēģe. Grāmata lasītājiem var būt par orientieri neizsmeļamajā kino piedāvājumā un aprakstīto filmu noskatīšanās ļaus samērā sistemātiski apgūt senākas un nesenākas kinovēstures esenci. >>>

Pasaulē

16.09.2009
Angs Lī sadalījis balvas Venēcijā

Oskarotais, Taivānā dzimušais, ASV dzīvojošais režisors Angs Lī (Kuprainais kalns u.c.) noslēdzis darbu Starptautiskajā 66. Venēcijas kinofestivālā — viņš bija šā gada Venēcijas festivāla žūrijas komisijas priekšsēdētājs. Fakts, ka no 18.septembra Rīgā startē Anga Lī jaunākā filma Ieņemot Vudstoku, paša režisora vārdiem runājot: «melanholiska komēdija» par 1969.gada leģendāro mūzikas un mākslas festivālu Vudstokā, kuru apmeklēja 500 000 cilvēku (!), padara Anga Lī spriedumus mums maķenīt tuvākus.   Ietekmīgā un pasaulē visvecākā kinofestivāla — Venēcijas festivāla — galvenās balvas piešķirtas sociāli un politiski jūtīgām filmām.

Galveno balvu ieguvusi Izraēlas un Vācijas kopražojuma filma Libāna/Lebanon (režisors Semjuels Maozs). Par labāko režisori atzīta irāniete Širina Nešata (filma Sievietes bez vīriešiem/Women Without Men; Vācija, Francija, Austrija). Īpašo žūrijas balvu saņēmusi Fatiha Akina filma Dvēseles virtuve/Soul Kitchen. F.Akins ir teju vienīgais šā gada Venēcijas festivāla laureāts, kurš var lepoties ar starptautisku atzinību — 36 gadus vecais turku cilmes vācu režisors ir gan Kannu, gan Berlīnes festivālu balvu īpašnieks.

Kopumā šis Venēcijas festivāls, kas norisinājās no 2. līdz 12. septembrim,  — vismaz sacensību programmas pirmajā pusē — sajūsmināja daudzus — prese gavilēja par konkursa programmas augsto līmeni un festivāla direktora Marko Millera spēju nokomplektēt rekordlielu konkursa programmu — 25 filmas ierasto 20 vietā.

Jūsma gan noplaka festivāla otrajā pusē, kad konkursā iespraucās arī mākslinieciski aptuvenas vienības. Daļēja vilšanās tomēr nav traucējusi kritiķiem definēt šā gada Venēcijas festivāla konkursa galveno tēmu — vēsturiskā atmiņa un tās ietekme uz mūsdienām. Uz šāda fona Anga Lī vadītā žūrija ir izvēlējusies akcentēt politisko un sociālo aktualitāti, apbalvojot Izraēlas režisora filmu Libāna, kuras darbība risinās Libānas kara laikā 1982.gadā.

Filmas galvenie varoņi ir četri tankisti, kuri spiesti pielāgoties kara absurdam. Savukārt filmas Sievietes bez vīriešiem centrā ir četras sievietes, darbība notiek 50.gadu sākumā Irānā arīdzan militārā konflikta laikā. Filmas režisore ir Amerikā dzīvojošā irāņu videomāksliniece Širina Nešata, darba pamatā ir Irānā aizliegts romāns. Kritiķi Sievietes bez vīriešiem dēvē par vizuālu feministisku poēmu, kas atgādina racionālu instalāciju.

Viena no festivāla intrigām — bijušā Gucci galvenā dizainera Toma Forda debija režijā Vientuļš vīrs/A Single Man ir rezultējusies ar balvu britu aktierim Kolinam Fērtam. Krievu aktrise Ksenija Rapoporta, kurai ir arī lieliska karjera Itālijā, atzīta par labāko aktrisi itāļu filmā Dubultā stunda/La doppia ora. Balva par labāko scenāriju piešķirta amerikānim Todam Solondzam par filmu Dzīve kara laikā/Life during Wartime.

Filma Ieņemot Vudstoku skatāma Rīgas kinoteātros.Komentēt

Vārds *
Komentārs *
drošības kods *
secureimage